היי חברים

בקורסי השקעות ערך שאני מעביר אני מדבר הרבה על הרצון לראות חברות שמחלקות דיבידנדים וביחס סביר מהרווח הנקי שלהן . כשאני מדבר על יחס סביר אני בד”כ מחפש חברות שמחלקות לפחות 2% ולפחות 40 אחוז מהרווח הנקי .

ליחס זה קוראים payout ratio והוא בעצם אחוז חלוקת הדיבידנד מהרווח למניה .

הרבה אנשים שואלים אותי בקורסים ובתגובות למאמרים שאני מפרסם מדוע יחס זה חשוב ולמה כדאי לשים לו דגש רב . אז לטובת המגיבים ולטובתכם ארשום כאן מדוע אני מייחס חשיבות גבוהה ליחס חלוקה בריא .

חברה שמחלקת דיבידנד היא חברה רווחית כעיקרון . חברה שמגדילה את הדיבידנד היא חברה רווחית עד כדי שאין לה מה לעשות עם הכסף . לפעמים זה דבר טוב ולפעמים זה רע , תלוי בסוג הפעילות ובתעשייה בה החברה עוסקת . למשל חברות בתחום התשתיות מחלקות דיבידנדים גדולים יחסית מאחר והנתח שוק שלהן יחסית יציב ואין הרבה מחקר ופיתוח או רכישת חברות מתחרות שנמצאות על המדף או אפילו רכישה חוזרת של מניות . נושא הבייבק לא נפוץ במיוחד בחברות תשתיות .

אם נחזור חזרה ליחס חלוקת הדיבידנד מהרווח וניקח דוגמא עדכנית ורלוונטית ניתן יהיה להתייחס לחברת טבע שאני מרבה לדבר בגנותה בשנה האחרונה ודיי בצדק .

שימו לב לתרשים שצירפתי מאתר FINVIZ שמציג את הדיבידנד שהחברה מחלקת ( 1.36 דולר למניה ) וכן את הEPS לשנה האחרונה ( 0.11 דולר למניה , כלומר 11 סנט למניה ) היחס של הדיבידנד מהרווח במקרה הזה הוא אסטרונומי לרעה , כלומר חלוקת הדיבידנד מגיעה מקופת המזומנים החופשית ולא ישירות מהרווח למניה . בריא זה לא .

טבע דיבידנד

החברה מעדיפה להמשיך לחלק דיבידנד גבוה למרות ששורת הרווח שלה צנחה משמעותית ( 96.1 % לייתר דיוק . סיטואציה כזו הופכת את החברה מהשקעת ערך שמבוססת על עקרונות חשבונאיים בריאים לחברה שהערך בה הפך לנחלת העבר .

תסתכלו למשל על חברת סאנופי חברת תרופות גדולה סימבול SNY . החברה מחלקת דיבידנד של 1.64 דולר למניה מתוך 2.12 דולר למניה רווח . יחס החלוקה מהרווח עומד על 38% , מאוד קרוב ליחס שהגדרתי כבריא שעומד על 40% .

SNY

אז אמנם החברה ירדה ברווח שלה ב4.6% בשנה האחרונה אבל אפשר לראות בבירור שהיא לא מחלקת את כל הרווח שלה כדיבידנד ומעדיפה לשמור אותו לרכישת מניות או להשקעה גדולה יותר במחקר . זו כבר השקעת ערך .

אגב בהקשר זה צריך לזכור שאין דבר כזה טוב או רע בהשקעות. יש הנחת יסוד שאומרת שאם תאסוף זבל בתיק זה גם יהיה הריח שלו . יש כאלה שמוצאים מציאות בפח הזבל . ויש כאלה שסתם מריחים רע .

לסיום נקנח בשיר שאומר הכול במקרה של טבע . שיר נהדר של דודו טסה

 

מוטי כהן

שמי מוטי כהן – רבים מכירים אותי מחברת בורסה גרף מבית קו מנחה בע"מ לה אני נותן שירותי תוכן מקצועיים מזה 3 שנים . מעבר לעובדה כי הני סוחר מקצועי ומתקיים בעיקר מהמסחר כהכנסה עיקרית אני עוסק במגוון פעילויות שקשורות לשוק ההון ואלו הן בקצרה : ניתוח חברות על בסיס ניתוח טכני וכלכלי לגופים מוסדיים. הכשרת סוחרים ומשקיעים מדרגת מתחילים ועד מתקדמים. הנחיית סדנאות למשקיעים בנושאים פיננסים ועד קבלת החלטות. הכנת אנליזות עבור חברות ייעוץ בארץ ובארה"ב. ייעוץ לחברות מסחר אוטומטי על בסיס הידע שרכשתי במרוצת השנים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן