מגמות בשוק לצד רזולוציות זמן שונות

במאמר הקודם הצגנו את סוגי המגמות הקיימות בשוק (עלייה, ירידה ודשדוש). למדנו כי כיוון המגמה מעיד על הלך הרוח הכללי בשוק או במניה. כעת נותר לנו להתייחס להתאמת רזולוציית הזמן שבה נצפית המניה, לבין אופי המסחר אותו אנו מבצעים.

בשוק קיימים סוגי סוחרים שונים. ניתן לחלק את אופי המשקיעים (או את אופי העסקאות) ל- 3 סוגים עיקריים:

  1. משקיעים לטווח ארוך.
  2. סוחרים לטווחים בינוניים.
  3. סוחרי יום.

 

כידוע, מערכות הגרפים לניתוח טכני העומדות לרשות הסוחר מכילות רזולוציות זמן שונות. כך למשל, בגרף חודשי כל נר מייצג חודש מסחר שלם, בגרף שבועי כל נר מייצג שבוע מסחר מלא, בגרף יומי – יום מסחר אחד, בגרף שעתי – שעה אחת, וכך הלאה עד לרזולוציות זמן נמוכות של דקה.

סוחרים או משקיעים לטווחים ארוכים ובינוניים לרוב יבצעו שימוש בגרף שבועי כרזולוציית זמן מותאמת לאופי העסקאות שלהם. סוחרי סווינג, לרוב ישתמשו בגדף יומי, סוחרי יום ישתמשו בגרף 5 דקות ו- 1 דקה. במאמר נציג את הלך הרוח והמגמות הניצפות בהתייחס לסוחרים או משקיעים לטווחים ארוכים ובינוניים.

המגמות בשוק נחלקות לקטגוריות: מגמה ראשית, מגמה משנית ומגמה מינורית. מגמה ראשית נהוג לזהות בגרף שבועי כמגמה שהחלה בנקודת קיצון כלשהי על פני הגרף, המצויה לכל הפחות לפני שנה, או אף יותר. למעשה המגמה הראשית מייצגת את האופטימיות, הפסימיות או האדישות במניה. המגמה המשנית היא כל אחד מהגלים המרכיבים את המגמה הראשית (יש לציין שמגמה מורכבת מגלים עולים ויורדים היוצרים יחדיו נקודות שיא ושפל). קבלת ההחלטה לביצוע העסקה מתבצעת בהתאם למהלך המגמה המשנית האחרונה הרווחת במניה (כך למשל, אם המגמה הראשית היא עלייה והמשנית היא גל של ירידות, לא נבצע עסקת לונג – ולהיפך). המגמה המינורית נצפית על פני הגרף היומי והיא משמשת את הסוחר לביצוע FINE TUNING לעיתוי המושלם מבחינתו לכניסה לעסקה (המגמה המינורית היא כל אחד מהגלים המרכיבים את המגמה המשנית. הסוחר מתייחס לזו האחרונה מביניהן, בנקודת הזמן הנוכחית).

לסיכום, המגמה הראשית, המשנית או המינורית יכולות להופיע בכל רזולוציית זמן וכך גם יש להתאים אותן לפי אופי המסחר.

25

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן