היי חברים

כידוע לכם אני משלב בדרכי העבודה שלי שילוב של ניתוח טכני וכלכלי להבנת התמונה המלאה והרחבה . לא אחת אנחנו עוסקים בשאלה האם חברה זולה או יקרה . בניתוח הטכני זה מתבטא בתבניות טכניות של קניות יתר ומכירות יתר וכמובן מגמה . ובניתוח הכלכלי מדובר בעולם רחב ושלם דרך מכפילי רווח או מכפילי מכירות ועוד שלל מושגים כלכליים . במאמר הקרוב הייתי רוצה לשאול שאלה אחרת לגמרי בהערכת כדאיות לכניסה להשקעה והוא שיעור הצמיחה של החברה . במצב שכזה נרצה להכיר מושג שנקרא מכפיל PEG .

ראשית בואו ננסה להבין מהו מכפיל רווח

מכפיל הרווח (PE, Price to Earnings) הוא אחד הכלים הפשוטים שמשמשים להערכת מניית חברה. בדרך כלל, מניות עם מכפיל רווח גבוה נחשבות למוערכות יתר על המידה, בעוד שמניות עם מכפיל רווח נמוך מוערכות פחות מדי. עם זאת, לעיתים ניתן להגיע כך למסקנות שגויות. זאת משום שמכפיל הרווח בדרך כלל מתעלם משיעור הצמיחה של החברה.

חברות שונות צומחות בשיעורים שונים בתקופות שונות. בשלב ההקמה שיעורי הצמיחה נוטים להיות גבוהים יותר מאלו שבשלב הבגרות. בהנחה שמשקיע מסתמך רק על מכפיל הרווח, חברות שצומחות לאט ייראו לו אטרקטיביות כי המניות שלהן ייסחרו לפי מכפיל רווח נמוך באופן משמעותי.

חברות בתהליך צמיחה מהיר, לעומת זאת, ייראו יקרות כי הן ייסחרו לפי מכפיל רווח גבוה. ביסודו של דבר, חברה בצמיחה מהירה היא בחירה טובה יותר. היכולת לגדול בצורה מהירה מושכת משקיעים והדבר מוביל ליצירת הון לבעלי המניות. במילים אחרות, מניות בעלות מכפיל רווח גבוה הן בחירה טובה יותר, בתנאי שהחברה גדלה בקצב טוב.

כדי להסביר עיוותים כאלו במכפיל הרווח, גורו ההשקעות פיטר לינץ’ פיתח את הקונספט של מכפיל (PEG (Price to earnings growth שמשווה בין מכפיל הרווח של מניה לשיעור הצמיחה החזוי ברווח של החברה (EPS, earnings per share). לפי לינץ’, ככל שהרווח למניה גדל, כך גדל מכפיל הרווח שהמשקיע מוכן להסתכן בו.

איך מחשבים מכפיל PEG

מכפיל PEG מחושב על ידי חלוקת מכפיל הרווח בשיעור הצמיחה החזוי ברווח הנקי של החברה. אף על פי שרוב האנליסטים מחשבים את מכפיל PEG באמצעות הרווחים החזויים, לינץ’ מעדיף את הגישה המסורתית משום שהוא מאמין שהרווחים החזויים יכולים להיות בלתי מדוייקים.

ולכן, בזמן חישוב היחס, לינץ’ משתמש במידע על רווחי השנתיים האחרונות כדי להסיק את מגמת הצמיחה של החברה. הוא מניח ששיעור הצמיחה העתידי יהיה לפחות זהה לממוצע של שיעור הצמיחה בעבר.

תוצאה אידיאלית עם מכפיל PEG

מניות עם מכפיל PEG נמוך מ-1 נחשבות למניות שלא מוערכות מספיק בהשוואה לשיעורי הצמיחה שלהן, בעוד שמניות עם מכפיל PEG של יותר מ-1 מוערכות יתר על המידה, משום שמניות כאלה נסחרות בערך גבוה מכדי לתמוך בשיער הצמיחה שלהן. משמעות מכפיל PEG 1 היא שהמניה נסחרת במחיר מתאים. לפי לינץ’, המניות הטובות ביותר הן אלו מכפיל ה-PEG שלהן הוא פחות מ-0.5. מניות עם מכפיל PEG בין 1 ל-0.5 נחשבות סבירות. המשמעות של ערך מכפיל PEG קטן מ-1 היא שלמרות שהציפיות לרווח עלו, השוק עדיין לא הבין את הפוטנציאל.

מגבלות למכפיל PEG

היחס לא חופשי ממגבלות. אי אפשר ליישם אותו על חברות שמדווחות על הפסדים משום שאי אפשר לחשב את מכפיל הרווח שלהן. זאת ועוד, אם מכפיל ה-PEG מחושב באמצעות רווחים חזויים, דיוק התחזיות משחק תפקיד חשוב באפקטיביות היחס המתקבל. מכפיל PEG יכול להיות לא מדויק אם התחזיות או ההערכות לא ממומשת. בנוסף, לא ניתן ליישם אותו על מניות חברות נדל”ן או תעופה משום שהן מוערכות על בסיס ערך נכסיהן.

מסקנות

רכישת מניה להשקעה על בסיס כדאיות כלכלי אינה משימה פשוטה ומאוד קשה לבסס אותה על אינדיקטור כזה או אחר . הנחת העבודה שלי מתייחסת לכך שהניתוח היום אמור לקחת בחשבון כל מיני פרמטרים שחלקם ידועים לכל כפי שהתייחסתי כאן במאמר לPEG ולהוסיף לו פרמטרים נוספים שתואמים את המציאות הכלכלית הנוכחית של לקיחת סיכונים מוגברים . לדוגמא מניות כמו SHOP או TRVG שהתייחסתי אליהן לאחרונה בכמה הזדמנויות יכולות להתאים לאופי המשקיעים הנוכחי ולא בהכרח היו יכולות להתאים לאופי המשקיעים לפני 10 שנים . לפיכך מאוד חשוב לדעתי לקחת את הניתוח ולהתאים אותו לאופי המשקיע . תתפלאו לגלות שפתאום התמונה נראית הרבה יותר פשוטה לדוגמא משקיע שלא מחפש תנודתיות יתר יילך לפי הפרמטרים היבשים ואחד כזה שרוצה קצת פלפל יילך על פרמטרים אחרים .

עד המאמר הבא שאו ברכה ובקבוק מים

 

 

מוטי כהן

שמי מוטי כהן – רבים מכירים אותי מחברת בורסה גרף מבית קו מנחה בע"מ לה אני נותן שירותי תוכן מקצועיים מזה 3 שנים . מעבר לעובדה כי הני סוחר מקצועי ומתקיים בעיקר מהמסחר כהכנסה עיקרית אני עוסק במגוון פעילויות שקשורות לשוק ההון ואלו הן בקצרה : ניתוח חברות על בסיס ניתוח טכני וכלכלי לגופים מוסדיים. הכשרת סוחרים ומשקיעים מדרגת מתחילים ועד מתקדמים. הנחיית סדנאות למשקיעים בנושאים פיננסים ועד קבלת החלטות. הכנת אנליזות עבור חברות ייעוץ בארץ ובארה"ב. ייעוץ לחברות מסחר אוטומטי על בסיס הידע שרכשתי במרוצת השנים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן