מניות צמיחה – המניות שטסות גם אחרי הקורונה 🚀

investment-5241253_1920

למשקיעים יש מספר אסטרטגיות בהן הם יכולים להשתמש כדי להרוויח כסף בשוק המניות. אסטרטגיה פופולרית שהייתי רוצה לדבר עליה היום היא קניה של מניות צמיחה – חברות שצפויות להגדיל את רווחיהן (או הכנסותיהן) בקצב מהיר מהממוצע. חברות שיכולות לעשות זאת לפרק זמן ממושך נוטות להיות מתומחרות במחיר מניה גבוה יותר, מה שמאפשר למשקיעים להשיג תשואות גדולות באמצעות הערכת שווי גבוהה יותר.

רק קחו בחשבון: חברות פוטנציאליות בצמיחה גבוהה מגיעות עם סיכוי וסיכון גם יחד, לכן חשוב לדעת את היסודות של טיב השקעות הצמיחה, הסיכונים שלהן וכיצד למזער אותם לפני שתתחילו עם אסטרטגיית השקעה במניות צמיחה.

אבל ברגע שאתם מוכנים, חשוב שתבינו איך מוצאים מניות צמיחה שאפשר להשקיע בהן? להלן מספר שיטות בהן אני משתמש כדי לזהות חברות העומדות להמריא.

מהי חברת צמיחה?

חברת צמיחה היא חברה שצפויה להגדיל את רווחיה (או הכנסותיה) בקצב מהיר בהרבה מהעסק הממוצע בענף שלה או בשוק בכלל. מניות צמיחה מושכות משקיעים רבים מכיוון שהאנליסטים בוול סטריט מעריכים לעתים קרובות חברה על בסיס רווח/הכנסה עתידי. באופן כללי, ככל שהחברה יכולה להגדיל את ההכנסות או הרווחים שלה בקצב גבוה יותר , כך מחיר המניה שלה צריך להיות מהיר יותר וגבוה יותר.

היכן לחפש מניות צמיחה

אם נסתכל ברשימות פופולריות של מניות עם צמיחה גבוהה, נבחין שרבות מהחברות האלו לא היו קיימות לפני כמה עשורים, אך מאז הפכו לשמות שכל אחד מאיתנו מכיר – לדוגמא אמזון נטפליקס ופייסבוק. חברות אלו התחילו כשחקנים זעירים בשווקים שלהם אך שכנעו בהתמדה את הצרכנים כל אחת בתחומה לקנות מהם במקום. זה עזר לחברות אלו להניב הכנסות ענק וצמיחה ברווחים לאורך השנים והפך חברות אלה להשקעות מנצחות עם מאות ולעיתים גם אלפי אחוזים.

אז איך תוכלו לזהות את אמזון נטפליקס או פייסבוק הבאים בעודן קטנות? אחת השיטות האהובות עליי היא לסרוק את ההרגלים האחרונים שלכם ולנסות לזהות מוצרים או שירותים שאתם רוכשים, באופן קבוע שלא היו לכם בעבר. אם התאהבתם במוצר או בשירות חדש, יש סיכוי גבוה שהחברה שעומדת מאחורי אותו מוצר שווה את תשומת ליבכם.

לדוגמא, לפני שלוש שנים התחלתי להשתמש באפליקציה לשמיעת מוזיקה בשם ספוטיפיי. ראיתי שגם חברים טובים שלי משתמשים באפליקציה ומוכנים לשלם עליה תשלום חודשי קבוע דבר שבעבר לא היינו עושים. מאחורי האפליקציה יש חברה שנסחרת בבורסה סימבול SPOT, שרק בשבוע האחרון היא עלתה ב-20%!

אותו דבר אפשר יהיה להגיד על חברת WIX – חברה ישראלית שיושבת בתל אביב ונסחרת בבורסה האמריקאית שפועלת בשוק בניית אתרי אינטרנט בצורה מהירה וקלילה. לפני מספר שנים לא חשבתי על המניה שלה כי אם על השירות שהיא מציעה בעקבות פרסומת שנתקלתי בה באינטרנט. התחלתי לשאול חברים שגם שקלו לבנות אתר וכולם התחילו לדבר איתי על וויקס. כמשקיע הבנתי שיש כאן הזדמנות לבדוק האם החברה נסחרת בבורסה ולא למרבה הפתעתי היא נסחרה. הסתכלתי על נתוני הצמיחה שלה והחלטתי לרכוש אותה.

היום החברה הזו נסחרת בשיא כל הזמנים עם 65% תשואה מתחילת השנה וזה כולל השפעות הקורונה.

אל החברה הזו כמו גם לספוטיפיי לא הגעתי מסורקים משוכללים או כתבות מתוחכמות. פשוט להסתכל על הרגלי השימוש שלי ועל סקר בין חברים ומכרים והגעתי לחברות אלו.

חיפוש מהיר באינטרנט יכול לעזור לכם למצוא את החברות שעומדות מאחורי המוצרים והשירותים שאהבתם. אם מדובר בחברות ציבוריות (בבורסה) ועדיין בשלבים המוקדמים של מחזורי הצמיחה שלהן, יתכן שמצאתם את מניות הצמיחה עם פוטנציאל התשואה האסטרונומי.

שימו עין על מגמות שמתרחשות בעולם המערבי

מניות הצמיחה הטובות ביותר נוטות ליהנות משינוי משמעותי אשר קורה בחברה המערבית. חברות שמצליחות לנצל מגמה המתרחשת יכולות לראות לעיתים קרובות את הכנסותיהן צומחות בצורה מהירה ויכולות לייצר תשואות ענק למשקיעים.

אז אילו מגמות מתרחשות כרגע שהמשקיעים יכולים לנצל? הנה כמה מגמות שאני עוקב אחריהן בהתעניינות רבה:

בריאות

האם שמתם לב שיותר אנשים סביבכם מתחילים לנהל אורח חיים בריא יותר? מגמה זו מגולמת במספר רב של דרכים, כמו הפופולריות הגוברת של היוגה והפילאטיס ועד השימוש הגובר במזון אורגני. זוהי מגמה שנראית כאילו היא כאן כדי להישאר ויכולה להועיל לחברות רבות. החל ממפיצים של מזון אורגני, ועד יצרני ביגוד ספורט.

המלחמה במזומנים

באופן אישי, התרגלתי להשתמש בכרטיסי חיוב וכרטיסי אשראי כדי לשלם על הכל, כך שהייתי מופתע לגלות ש-85% מהעסקאות העולמיות עדיין מתבצעות באמצעות מזומנים או צ'קים. בהתחשב ביתרונות הנובעים מביצוע חסרי מזומן – עסקאות מהירות יותר, שלעולם לא יצטרכו להתמודד עם שינוי, אני מאמין גדול שצרכנים רבים יעברו לשלם באשראי או באפליקציות סגנון ביט בטווח הקרוב. זו סיבה גדולה לכך שהתיק האישי שלי מלא בחברות שירוויחו ממגמה זו כמו ויזה, מאסטרקארד ועוד דומות לה.

גידול במכירות אונליין

בנק ההשקעות השוויצרי UBS פרסם שעד 2030 יותר ממיליון חנויות ברחבי העולם יסגרו את שעריהן ויעבירו את הפעילות שלהן לאונליין. יותר ויותר חברות מבינות דווקא בגלל וירוס הקורונה שהעולם עבר לאונליין והצרכנים מעדיפים לעשות את הקניות שלהם דרך הטלפון או המחשב מאשר ללכת לקניון ולבזבז זמן יקר בשיטוט. חברת אמזון שולטת היום ב-35% מהשוק הזה וסביר שתמשיך להגדיל אחיזה בשוק מכירות האונליין. חברות נוספות לוטשות עיניים לשוק הזה כמו פייסבוק וגוגל וכמובן שיש את עליבאבא הסינית וחברות נוספות.

אלו כמובן רק מעט מן המגמות שמתרחשות כרגע בעולם ששווה לשים לב אליהן ולשקול השקעה בחברות שמובילות מגמות אלו.

הסיכונים בהשקעה במניות צמיחה

אמנם השקעה במניות צמיחה יכולה להיות נהדרת, אך יש מלכוד שעל המשקיעים להיות מודעים אליו. כאשר וול סטריט מאמינה כי חברה הולכת להגדיל במהירות את הרווחים שלה, אז היא בדרך כלל זוכה להערכת שווי גבוהה מאוד. עובדה זו מגדילה מאוד את הסיכון שמניית החברה עלולה ליפול דרמטית אם היא לא תעמוד בציפיות הגבוהות של המשקיע. זו אחת הסיבות מדוע המשקיעים צריכים לדעת את היסודות של מניות הצמיחה ולעשות את שיעורי הבית שלהם לפני שהם צוללים ומשקיעים במניות אלו.

לצורך הדוגמא תקחו את חברת גו-פרו סימבול GPRO – יצרנית מצלמות האקשן שהגיחה בסערה לוולסטריט עם מצלמות מיוחדות שמיועדות לאנשים שעושים ספורט או ליוטיוברים שחיפשו מצלמה פשוטה ולא יקרה. גו-פרו פנתה ללקוחות עם מוצר איכותי והתחילה לתפוס נתחי שוק משמעותיים עד שהונפקה בבורסה במחצית 2014 במחיר של $28 מהר מאוד החברה הגיעה למחיר של $90 כאשר כל המשקיעים כבר חשבו שמדובר בניקון הבאה. היום החברה נסחרת במחיר של 4$ בלבד! וזאת לאחר אכזבה גדולה במכירות וכתוצאה מכך בהפסדים שהחלו להצטבר. החברה פספסה את תחזיות האנליסטים פעם אחר פעם והחלום הפך לסיוט.

סיכון נוסף שיש למשקיעים להיות מודעים אליו הוא שמניות צמיחה בדרך כלל רגישות הרבה יותר לתנודות מחירים פראיות בשווקים סוערים מאשר מניות ערך. התנודתיות עשויה להיות בלתי הגיונית לפעמים, כך שאם אתה סוג המשקיע שאינו מסוגל להתמודד עם תנודות מחיר גדולות, השקעת צמיחה כנראה לא מתאימה לך.

גם כאן אפשר להשתמש בקורונה כתירוץ טוב – מניית אנבידיה סימבול NVDA אחת החברות הגדולות בעולם בתחום השבבים וכזו שנחשבת מניית צמיחה מובהקת ירדה במהלך פברואר מרץ בשיעור חד של 41% הרבה יותר מוולמארט ענקית הסופרמרקטים סימבול WMT שנחשבת מניית ערך שירדה רק 14%. אבל בניגוד לוולמארט שעלתה מהשפל 28%, אנבידיה עלתה בחדות 96%.

האם השקעה במניות צמיחה מתאימה לך?

שימוש בשיטות אלה יעזור לך לזהות עשרות מניות המחזיקות בפוטנציאל צמיחה רב. אך מעבר לזיהוי יש צורך בהכרת הפעילות שלהן תוך שאתם בודקים אותן מול התעשייה ומול המתחרות שלהן. יש צורך בניתוח הביצועים העסקיים שלהן תוך שאתם בונים לכם מאגר של חברות פוטנציאליות לרכישה על מנת להנות מתשואה גבוהה לאורך זמן. ובסופו של דבר לנהל אותן בתוך תיק ההשקעות הכולל שלכם. הדברים לא מורכבים יותר מדי אבל התמקצעות בנושא זה יכולה להניב לכם את התשואות שתמיד רציתם מתיק ההשקעות שלכם.

למעוניינים לקחת את הנושא קדימה וללמוד איך בונים מאגר מניות צמיחה מנצח מוזמנים להצטרף אלינו לקורס הדיגיטלי המנצח לבניית תיק השקעות

מזמין אותך להירשם לניוזלטר שלנו

בו תקבל רעיונות השקעה וגישה לשיעורים לימודיים- מבטיח ללא ספאם או תוכן שאין לך עניין בו