מצב הכלכלה משקף את הבורסה? 🧐

compass-2779371_1280

 

בין כלכלנים למנתחים טכניים תמיד קיים סוג של "מתח" כאשר כל צד מזלזל אחד בשני. המנתח הטכני אומר שהכול נמצא בגרף וכל תנועות המחיר משקפות את המצב הכלכלי ואין ממש סיבה לנתח דוחות כספיים של חברה כי הכול מגולם בתנועת המחיר. לעומתו, הכלכלנים ומנתחי הדוחות הכספיים טוענים שהמנתחים הטכניים קוראים בקפה ואי אפשר להשקיע במניה ללא ביצוע רנטגן על הדוחות הכספיים של החברה בשביל להבין האם יש בה כדאיות בהשקעה.

המאבק הזה מדובר בוולסטריט כבר שנים רבות ונראה שכולם חיו איתו בשלום עד המשבר הנוכחי בו, אנו עדים לאחד הניסויים הגדולים שידעה האנושות הכלכלית כפי שאנו מכירים אותה. ניתוק מוחלט בין מצב העסקים שמושבתים כמעט לחלוטין לעומת הבורסה שעולה בימים האחרונים בעקבות הזרקות בלתי פוסקות של כספים בדמות רכישת אגחים ממשלתיים וקונצרניים וכן רכישת הלוואות בעייתיות מהבנקים.

במאמר הזה אני רוצה להביא את סטארבקס (SBUX) ענקית בתי הקפה כמשל ולהראות איך מצד אחד המנתחים הטכנים צדקו באמירה שלהם שהכול מגולם בתנועת המחיר ואיך מצד שני הכלכלנים צודקים שלא תמיד תנועת המחיר משקפת את המצב הכלכלי של החברה.

בגרף שצירפתי, ניתן לראות בחלק העליון את הגרף הרבעוני של סטארבקס (SBUX) כאשר כל נר מייצג רבעון, ובחלק התחתון ניתן לראות את תחזית האנליסטים בכל הקשור להכנסות החברה בראייה שנתית.

במקרה הזה ניתן בהחלט לצדד באמירות המנתחים הטכניים שאומרים שאותן תחזיות אנליסטים שמרימות בכל פעם את שיעור ההכנסות השנתי אמורות להרים למעלה את מחיר המניה וזה בהחלט נראה על גבי הגרף.

בתרשים השני המצורף, ניתן לראות שוב בחלק העליון גרף רבעוני ובחלק התחתון את תחזית האנליסטים לשיעור ההכנסות ברמה הרבעונית. ניתן לראות כי התחזית לרבעון הקרוב ירדה מ-7.11 ל-5.9 מיליארד דולר. תחזית שבפעם האחרונה התקיימה ברבעון הראשון של 2018 – ממש חזרה של 7 רבעונים לאחור ועדיין מחיר המניה היום נסחר יותר גבוה ממחיר המניה שנסחר ב-2018, דבר שמעיד על פי הכלכלנים קניות יתר, שמעידות על כך שמחיר המניה אמור להיסחר נמוך יותר.

אחד הדברים שאני מדבר עליהם לא מעט בקורס הקיקסטארט לבניית תיק השקעות, הוא שלפני שבוחרים תעשייה או סקטור להשקעה מסתכלים על נתוני המאקרו הכלליים של השוק על מנת להבין את הסביבה עצמה שהחברות נסחרות בה. אחד הנתונים החשובים בכלכלה האמריקאית הוא נתון המכירות הקמעונאיות:

מכירות קמעונאיות מודדות את השינוי בערך הכולל של מכירות ברמה הקמעונאית מחודש לחודש. זהו המדד החשוב ביותר להוצאות הצרכנים, המהווה את מרבית הפעילות הכלכלית הכוללת.

שימו לב לתרשים שלקחתי מאתר INVESTING שמציג את התחזית של האנליסטים בכל הקשור לנתוני המכירות הקמעונאיות שאמור להתפרסם ביום רביעי הקרוב. התחזיות מעולם לא היו חלשות יותר (גם לא ב-2008 וגם לא במשבר הדוט קום!) עם ירידה של 7%! ביחס לחודש הקודם.

פה נכנס הנושא שאני מדבר וכותב עליו רבות ונקרא האופי שלכם. אני, למשל, אחד שחייב סימוכין כלכלי כשאני מתכוון להשקיע בחברה לטווח הארוך. לא מספיקה העובדה שהחברה נסחרת במגמת עלייה – אני אישית צריך לראות את הסימוכין הדרושים ברמה הכלכלית דרך הדוחות הכספיים ותחזיות האנליסטים והיחסים הפיננסיים שאמורים להראות מגמה של שיפור.

הרי לא הגיוני שביטחון הצרכנים יהיה בשפל ומניות מסקטור הצרכנות כמו סטארבקס ודומותיה יהיו בשיא או ייסחרו גבוה. זה משקף סתירה מוחלטת בעיניי ולכן מגמת עלייה בתנועת המחיר לא רלוונטית אליי.

אבל את כל זה אמרתי בכובע של משקיע לטווח ארוך.

ומה לגבי סוחרים לטווח הקצר? שם ממילא זה לא ממש מעניין הדו"חות הכספיים כי הם מתעדכנים אחת לרבעון ופחות מעניין ביום מסחר מה התחזית של ההכנסות. לפיכך, שם הגיוני יותר לנתק בין הטכני לכלכלי. אבל בשום אופן לא לומר שהטכני משקף את הכלכלי בטווח הארוך כי בדיוק הראתי שזה לא תמיד כך.

מסקנה

אם אתם משקיעים לטווח ארוך, העת הנוכחית היא בהחלט מאתגרת בכל הקשור לאפיק המנייתי בתיק שלכם ולאור העובדה שהחברות מתנתקות מהמצב האמיתי בשטח ועולות רק בגלל ההזרקות הבלתי פוסקות של הבנקים המרכזיים כפי שניתן לראות בגרף הזה שמציג את הזרמות נגיד הבנק המרכזי מתחילת השנה שקפצו מ-4 טריליון דולר ל-6 טריליון דולר בכל הקשור למאזן הפד.

לפיכך אני בוחר להישאר מחוץ לשוק וממש לא מתבאס להישאר בחוץ עד שאראה קורלציה בין הנתונים הכלכליים מאחורי הקלעים יחד עם ביצועי החברות. ייתכן שזה ייקח שני רבעונים – רבעון אחד בשביל להוריד את התחזיות, ורבעון שני בשביל לנפץ את התחזיות המוחלשות שהאנליסטים הורידו, תוך שאני רוצה לראות נתוני צריכה ואבטלה שתומכים ברעיון ההשקעה.

זה כמובן לא אומר שאני לא בוחר להחזיק בתיק השקעות כי אפשר להשקיע באג"חים, זהב ונכסים אחרים שאני מלמד עליהם בקורס, אבל צריך להיות מאוד זהיר בכל הקשור לאפיק המנייתי בתיק למי שמחפש לא רק תשואה אלא גם הגיון כלכלי.

רוצה להתייעץ אילו מתוכניות ההכשרה שלנו מתאימות לסגנון המסחר שלך?

משאירים פרטים ואנחנו חוזרים אליך

מזמין אותך להירשם לניוזלטר שלנו

בו תקבל רעיונות השקעה וגישה לשיעורים לימודיים- מבטיח ללא ספאם או תוכן שאין לך עניין בו