עיתוי בסיסי לביצוע עסקה במהלך מגמה

עד כה, הגדרנו מהי מגמת עלייה ומגמת ירידה וכמו כן, את חשיבותן לקבלת החלטות המסחר. ציינו גם שהללו מביעות את הלך הרוח של הסוחרים בנוגע לשוק או למניה – תחושת אופטימיות או פאסימיות. יחד עם זאת, ידיעה זו בלבד של תמונת המצב במניה, אינה מספיקה לכשעצמה כדי להשלים את קבלת ההחלטות בנוגע לעיתוי הרכישה או המכירה. ייחודיות שיטת הניתוח הטכני היא גם ובעיקר לבחור את עיתוי הכניסה והיציאה מעסקה, בהתאם למצב תנועת המניה.

מגמת עלייה מוגדרת כרצף של נק’ שיא ושפל עולות. לכן, על מנת לזהות סיום מגמת ירידה ותחילתה של מגמת עלייה (לאחריה), יש לזהות לכל הפחות 2 נק’ שפל ברורות ונק’ שיא אחת ברורה, בעוד שמחיר המניה חוצה את נק’ השיא האחרונה ובכך בהכרח יוצר נק’ שיא חדשה מעליה. מהלך זה משלים את הגדרת מגמת העלייה (לכל הפחות 2 נק’ שיא רצופות הולכות ועולות ו- 2 נק’ שפל רצופות הולכות ועולות). יאמר כי עיתוי הרכישה הבסיסי הוא עת חציית מחיר המניה את נק’ השיא האחרונה. יחד עם זאת, לא מספיק להתייחס רק לתנועת המחירים. מחזור המסחר שלצידה הוא תנאי הכרחי להתייחסות ובמהלך מגמת עלייה רצוי שמחזורי המסחר יהיו גדולים יותר במהלך גלי העלייה וקטנים יותר במהלך גלי התיקון. כך נוכל לדעת שהביקוש למניה גובר על ההיצע ויוצר המשכיות אמינה לתנועת המחירים העולה.

מגמת ירידה מוגדרת כרצף של נק’ שיא ושפל יורדות. לכן, על מנת לזהות סיום מגמת עלייה ותחילתה של מגמת ירידה (לאחריה), יש לזהות לכל הפחות 2 נק’ שיא ברורות ונק’ שפל אחת ברורה, בעוד שמחיר המניה חוצה את נק’ השפל האחרונה כלפי מטה, ובכך בהכרח יוצר נק’ שפל חדשה מתחתיה. מהלך זה משלים את הגדרת מגמת הירידה (לכל הפחות 2 נק’ שפל רצופות הולכות ויורדות ו- 2 נק’ שיא רצופות הולכות ויורדות). יאמר כי עיתוי המכירה הבסיסי הוא עת חציית מחיר המניה את נק’ השפל האחרונה כלפי מטה. גם במקרה זה, לא מספיק להתייחס רק לתנועת המחירים. מחזור המסחר שלצידה רלוונטי גם הוא (אם כי במקצת פחות מאשר במגמת עלייה) ובכך מגמת ירידה שבה מחזורי המסחר יהיו גדולים יותר במהלך גלי הירידה וקטנים יותר במהלך גלי התיקון, תיראה אמינה יותר להמשך ירידות ובכך נוכל לדעת שההיצע למניה גובר על הביקוש ויוצר המשכיות לתנועת המחירים היורדת.

סוחרים המבצעים שימוש בשיטת הניתוח הטכני, לרוב מבצעים שימוש בכלים טכניים נוספים על מנת לזהות את מומנטום תנועת המניה. כלומר, את עוצמת מגמת העליה או הירידה. כלים כמו RSI, MACD, הם כלים בסיסיים למדידת עוצמת המגמה. כמובן שלצידן ישנן עוד לא מעט כלים וכל סוחר משתמש בכלים הנוחים לו ולשיטתו.

לסיכום, הבנת תמונת המצב באמצעות הגרף אינה מספיקה לקבלת החלטות ביצוע עסקה. יש לתכנן את העיתוי האופטימאלי. האות ניתנת בהתקיים התנאי הבסיסי להגדרת מגמת עלייה או ירידה.

26

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן