פטיש (HAMMER)

 

לנר מסוג “פטיש” מספר מאפיינים (ראה תרשים להלן):

  1. גוף הנר קטן כאשר אין חשיבות לצבעו (מחיר הסגירה סמוך למחיר הפתיחה, בין אם מעליו ובין אם מתחתיו).
  2. גוף הנר יהיה סמוך ביותר לחלקו העליון של הנר וללא צללית עליונה (או צללית עליונה מינורית ביותר), כלומר סמוך למחיר הגבוה של היום.
  3. אורך הצללית התחתונה לפחות פי 2-3 מאורך גוף הנר.
  4. נר הפטיש ייחשב ככזה בהופעתו בסיום מגמת ירידה (בין אם קצרה ובין אם ארוכה).

מדוע “פטיש” (HAMMER)? בנוסף לצורתו הדומה לפטיש, היפנים נוהגים לומר שלאחר מגמת ירידה נר זה משמש ככלי לקביעת בסיס (פטיש). לנר זה יש משמעות גדולה לקביעת תפנית במגמת ירידה. מדוע? כבר למדנו כי משמעות הצללית התחתונה והארוכה של הנר מעידה כי במהלך היום הייתה שליטה מלאה של הדובים, שליטה שהתבטאה בירידה חזקה במיוחד של מחיר הנכס. ובכן, כך גם בעצם התנהל יום מסחר מסוג זה. אולם ייחודו הוא בכך שלקראת סוף היום נוצר ביקוש עצום למניה עד כדי כך שבמאבק השוורים והדובים, התגברו השוורים למרות הכל (כך נוצרה הצללית התחתונה). עם זאת, יש לזכור כי השוק עדיין לא קיבל החלטה מלאה לגבי ההמשך, שכן גוף הנר קטן ועדיין אין שליטה מלאה לאף אחד מהצדדים (כאן ראוי לומר שבנר מסוג זה אין חשיבות לצבע גופו וכי מה שחשוב זו הצללית התחתונה הארוכה, כלומר התגברותם של השוורים ולאו דווקא ניצחונם במאבק).

עוד ראוי לומר כי HAMMER יוגדר כסוג של יום היפוך בהתקיים 2 תנאים מצטברים בנוסף להגדרתו שצוינה בסעיפים 1-4 לעיל:

  1. כאשר הוא מכסה בשטחו הכולל לפחות את הנר (יום המסחר) שלפניו.
  2. כאשר נפח המסחר ביום זה גדול במיוחד ביחס לימים קודמים.

לסיכום, “פטיש” (HAMMER) הוא אחד מהתצורות הידועות של SPINNING TOPS. חשיבותו בהצגת עוצמת הרוכשים ובלימתם את מהלך הירידה האחרון.

21

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן