תבנית “הפסגה הכפולה” ותבנית “הפסגה המשולשת”

הופעת דשדוש ככשל שוק בתנועת המניה הינה תופעה שבה אנו עוסקים ומנתחים לאורך המאמרים האחרונים. ציינו את תבנית “הראש והכתפיים” כמקרה ספציפי לתבנית היפוך, או כשל שוק, ועמדנו על מאפייניה. תבניות נוספות ממשפחת תבניות ההיפוך הינן: תבנית “הפסגה הכפולה” ותבנית “הפסגה המשולשת”, המופיעות בסיום מגמת עלייה.

כך למשל, כאשר מדובר בפסגה כפולה, בהמשך למגמת עלייה נוצר שיא חדש (הפסגה הראשונה מבין השתיים, שיוצרות את התבנית) ולאחריו שיא נוסף (הפסגה השנייה מבין השתיים) בגובה זהה (או בקירוב) לקודמו. בשלב זה, נק’ השפל הבאה אחריו בדר”כ זהה (או בקירוב) לקודמתה (וכבר כאן ניתן להבחין כי הגדרת מגמת העלייה כבר אינה קיימת). חציית נק’ השפל האחרונה מוציאה מהלך של היפוך מגמה כלפי מטה.

סיוע להבנה כי מדובר בתבנית היפוך פוטנציאלית יכול להיות ההבחנה במחזורי המסחר המלווים את תנועת המחירים היוצרת את התבנית. כל גל משנה של עליות מלווה במחזור נמוך וכל גל משנה של ירידות – במחזור גבוה. פריצת התבנית כלפי מטה מלווה במסחר גבוה במיוחד.

את יעד המחירים הראשוני החל מפריצת התבנית מודדים כעומק הדשדוש, ובמקרה זה כעומק התנועה מהקודקוד העליון של 2 הפסגות ועד הקו הדימיוני המחבר בין נק’ השפל בתבנית. כמובן שהיעד עשו להיות אף רחוק מכך.

תבנית “הפסגה המשולשת” מאופיינת באותה צורה, אולם מדובר ב- 3 שיאים בגובה זהה (ולא רק 2 שיאים). תבנית זו מייצגת דשדוש בין גבולות ברורים ואיתנים יותר. פריצתה כלפי מטה עשויה להיות אמינה יותר מפריצת תבנית “הפסגה הכפולה”, אם כי לא בהכרח.

יש להתייחס בכובד ראש למצב שבו נוצרים 4 פסגות ומעלה. האם זה בהכרח מעיד על תבנית היפוך? שהרי בחינת רמת המחירים העליונה במשך 4 פעמים מעידה על צבר מוכרים ברמת המחירים העליונה ויחד עם זאת, עשויה גם להעיד על רצון עז ובלתי מתפשר של הקונים להמשיך ולפרוץ את תבנית הדשדוש כלפי מעלה. לכן 4 פסגות ומעלה, אינן בהכרח תבנית היפוך. מתייחסים אליהן כדשדוש לכל דבר ועניין, אשר עשוי להוציא מהלך הפוך כלפי מטה, או לחילופין, המשך עליות.

לסיכום,30

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן